V dnešnej hektickej dobe potrebuje radu odborníka azda každý. Človek žije čoraz viac rozlietaný život v strese a každodenne sa od neho očakáva maximálne nasadenie, či už v práci alebo v škole. Niekedy to na nás môže byť priveľa, neuvedomíme si to a náš psychický stav sa vyhrotí. Vtedy, keď sa problémy nakopia a nevieme si rady, žiadame pomoc od svojich priateľov, či známych. Ženy, ako je známe, o to viac. Ak nám však nevie nik pomôcť, vtedy prichádza myšlienka odbornej pomoci – vyhľadanie psychológa, psychoterapeuta.
Hlavne nemať predsudky
Psychológ nie je psychiater, tieto dva pojmy si zvykne väčšina ľudí mýliť. Psychológ je schopný počúvať nás celé hodiny. Zhodnotí situáciu, našu psychickú pozíciu a nasadí vhodnú terapiu. Niektorí však stále majú voči psychoterapiám predsudky. Dôležité je vedieť, že to nie je žiadna hanba a v dnešných časoch nič neobvyklé. S pribúdajúcim stresom a psychickými problémami u človeka neustále pribúda aj psychoterapeutov. Jednoduchá priama úmernosť.
Psychológ či psychoterapeut?
Očakávané odborné rady a následné vyliečenie z trápenia poskytujú obaja. Samozrejme, ak je snaha aj na strane liečeného. Psychológ je človek s vyštudovanou psychológiou, čiže vedou o duši. Svojich klientov objednáva, následne pomáha, no lieky im nepredpisuje. Tak to je aj u psychoterapeuta, hoci ten môže mať okrem psychológie diplom aj z medicíny, či sociálnej práce alebo pedagogiky a podmienkou je absolvovaný niekoľkoročný psychoterapeutický výcvik.
Obaja skutočne dokážu pomôcť. Preto je dôležité zbaviť sa zábran a strachu z ich návštevy.
Počúvať ľudí okolo nás
Od každého zvlášť závisí, aký postoj zaujme voči človeku s duševnými problémami. Dôležité je všímať si svoje okolie a ľudí v ňom. Ľudia trpiaci úzkosťami a depresiou to nemusia prejaviť hneď. Veľakrát sa stane, že majú strach, ako zareaguje ich okolie. Je potrebného ho vypočuť, posmeliť a nasmerovať priamo k odborníkovi v snahe o uzdravenie jeho psychiky. Psychoterapeut je na to stvorený. Jeho snahou je vrátiť naše myslenie na správnu cestu.