Žiaľ, nie každé manželstvo končí rozprávkovým „a žili spolu šťastne, až kým nezomreli.“ Ak však na jeho začiatku stáli dvaja ľudia, ktorí sa skutočne milovali a chceli spolu stráviť celý život, stojí za to sa aj napriek hádkam pokúsiť o jeho záchranu. Ak problém nevieme vyriešiť sami, nie je na škodu vyhľadať externú pomoc psychológa. Už mnohým manželstvám pomohla manželská poradňa.
Zamilovanosť pomáha hádkam predchádzať.
Každý vzťah má svoje fázy. Vo fáze najväčšej zamilovanosti býva všetko akési ľahké a ak aj konflikt nastane, vyrieši sa veľmi jednoducho. Je totiž pre nás navzájom dôležité, aby bol ten druhý šťastný. Prirodzene myslíme viac na to, čo môžeme pre druhého urobiť, ako na to, čo by sme od neho mali dostať. Zároveň sa snažíme ponechať si za každých okolností dobrý štýl a nepokaziť si renomé.
Manžel/manželka ako samozrejmosť? Pozor na to!
V manželstve to občas býva inak. Môže sa stať, že manžela alebo manželku začneme brať ako samozrejmosť a prestávame sa ovládať oveľa rýchlejšie. Po náročnom dni v práci stačí nevinná poznámka a konflikt je na svete, veľakrát zbytočne. Samozrejme, hádky sa môžu týkať aj vážnych tém, odlišné plány do budúcna, rozličné predstavy o výchove detí, fungovaní domácnosti, trávení spoločného času a podobne. Ak nevieme nájsť spoločnú reč sami, stojí za to skúsiť pomoc pri hľadaní kompromisov v manželskej poradni.
Vyhodiť alebo opraviť?
Dnešná doba je rýchla. Vo viacerých oblastiach nášho života nám príde efektívnejšie to, čo sa pokazilo, vymeniť ako opraviť. Možno to funguje v rámci materiálnych vecí, vo vzťahov by sme však mali byť opatrnejší, často sa problém výmenou partnera nevyrieši, len prenesie do ďalšieho vzťahu. Manželská poradňa je jeden zo spôsobov, ako zachrániť vzťah. Nie je však samospásna, je potrebná aktívna spoluúčasť manželov na vyriešení problému a hlavne nesmie chýbať túžba a odhodlanie dostať vzťah späť do fungujúcich koľají.